Rejestracja "anglików" dozwolona w Polsce

Awatar użytkownika
sosik101
Posty: 85
Rejestracja: 09 maja 2012, 8:01
Lokalizacja: DGR

Rejestracja "anglików" dozwolona w Polsce

Postautor: sosik101 » 03 cze 2015, 8:17

Rejestracja "anglików" dozwolona w Polsce

Od 29 maja 2015 można w Polsce zarejestrować samochód osobowy sprowadzony z Wielkiej Brytanii, z kierownicą po prawej stronie, bez dokonania zmian konstrukcyjnych.

Podstawą prawną umożliwiającą zarejestrowanie w Polsce samochodu osobowego z kierownicą po prawej stronie (tzw. "anglika") bez zmian w konstrukcji konsoli pojazdu jest Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 21 kwietnia 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych czynności organów w sprawach związanych z dopuszczeniem pojazdu do ruchu oraz wzorów dokumentów w tych sprawach (Dz. U. 2015.670 z dnia 14 maja 2015 r.).

Nie oznacza to jednak, że pojazd dopiero co przywieziony z Wielkiej Brytanii zostanie natychmiast zarejestrowany. Aby było to możliwe, należy w nim dokonać jednak kilku zmian:
- dostosować prędkościomierz do pomiaru w kilometrach na godzinę
- wymienić reflektory na dostosowane do oświetlania ruchu prawostronnego (prawy reflektor umożliwiający widzenie na większą odległość niż lewy)
- wymienić lusterka na ustawione pod kątem odpowiednim do jazdy w ruchu prawostronnym

Wprowadzenie w Polsce możliwości rejestracji takich pojazdów to konsekwencja orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Dotychczas, by zarejestrować pojazd osobowy sprowadzony z Wielkiej Brytanii, właściciel musiał ponieść wydatek rzędu kilku tysięcy złotych, za przestawienie kierownicy na stronę lewą. Teraz ta opłata zniknie. Może pojawić się natomiast inna. Firmy ubezpieczeniowe mogą zażądać wyższych składek ubezpieczeniowych od właścicieli takich pojazdów, motywując to większym zagrożeniem zdarzeniami drogowymi, z powodu ograniczonej widoczności podczas wyprzedzania.

Czas pokaże, czy w związku ze zmianą przepisów, w Polsce stanie się powszechniejsze kupowanie i korzystanie z tego rodzaju pojazdów.
Wolnossąca to może być kobieta ;)

Zdzira 850I
Posty: 572
Rejestracja: 12 sie 2010, 16:21
Lokalizacja: Rawicz - WLKP
Kontaktowanie:

Postautor: Zdzira 850I » 03 cze 2015, 11:13

zajebiście teraz będzie plaga syfu z GB do tego właściciele tego syfu będą się wychylać na pół drogi żeby wyprzedzić a ty jedziesz sobie spokojnie z przeciwka i buuumm a wszystko oczywiście w celu poprawy bezpieczeństwa na drodze podobnie jak fotoradary........
Ostatnio zmieniony 04 cze 2015, 16:03 przez Zdzira 850I, łącznie zmieniany 1 raz.
M60B40 + 286KM + 400Nm + RWD = Fun for drive

glowas-p
Posty: 213
Rejestracja: 19 sie 2012, 12:33
Lokalizacja: Ciechocin
Kontaktowanie:

Postautor: glowas-p » 03 cze 2015, 20:58

Ja osobiście jestem przeciwnikiem rejestracji w Polsce aut z kierą po prawej stronie, ale wiele osób na pewno się ucieszy z tego przepisu.
BMW KLUB TORUŃ

Awatar użytkownika
///M-arcin
Posty: 2745
Rejestracja: 19 mar 2011, 14:12
Lokalizacja: Kościan
Kontaktowanie:

Postautor: ///M-arcin » 04 cze 2015, 18:57

Ale coś słyszałem że ubezpieczenie takiego samochodu będzie bardzo wysokie, nie wiem ile w tym prawdy ale może sosik101, coś więcej o tym wie. Gdyby to była prawda może odstraszyło by to ludzi o rejestrowania takich samochodów :09:
Pozdrawiam
///M-arcin :28:

Zdzira 850I
Posty: 572
Rejestracja: 12 sie 2010, 16:21
Lokalizacja: Rawicz - WLKP
Kontaktowanie:

Postautor: Zdzira 850I » 06 cze 2015, 9:21

no byłoby fajnie bo ja nic nie mam do anglików ale jak masz zrobić tym bezpieczny manewr wyprzedzania skoro nic nie widzisz??? :09:
M60B40 + 286KM + 400Nm + RWD = Fun for drive

Awatar użytkownika
Bmwfane34
Posty: 1218
Rejestracja: 22 sie 2010, 21:04
Lokalizacja: Kąkolewo
Kontaktowanie:

Postautor: Bmwfane34 » 07 cze 2015, 20:48

ja też nic do anglików nie mam fajne samochody przeważnie bardzo bogato wyposażone- nic tylko rozbierać i części sprzedawać ;)
"When you are racing... it is live.
Anything before and after is just waiting."
-Steve McQueen


nowoczesne stoły

Wróć do „Off topic”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości